Найпопулярніші міста в Карпатах: докладний огляд визначних пам’яток, цікаві місця, локації для фото

Кузня Бородіних

Ковальська справа вважалася одним із найважливіших ремесел у всіх культурах. Щоб увічнити його, у Володимирі відкрили кузню-музей. У її стінах відвідувачі можуть у всіх подробицях дізнатися про побут, звичаї та важку працю справжніх ковалів. Бородини були потомственими ремісниками, які працювали в цій кузні, передаючи всі секрети та премудрості від батька до сина. Робота з металом була їм мистецтвом, тому вони часто виставляли свої твори на художніх виставках і показах. Деякі з таких творінь гості зможуть побачити, завітавши на цю пам’ятку Володимира. Якщо ви оселилися в місті Рівне, то розглянути екскурсії з цього міста по всій Західній Україні можете на https://atlanttour.com.ua/turyzrivnoho/.

Приватний музей Гжель

Цей музей розписних виробів виявився унікальним не лише в масштабах Володимира, а й у країні та світі. Спочатку, це була особиста колекція гжелі, проте дуже скоро в зібранні зібралося дуже багато матеріалів: від порцелянових статуеток до шахів та олівців. Тоді було вирішено виділити для неї окрему будівлю, якою став будинок купця Васильєва. Старовинна споруда ідеально підійшла під атмосферу «порцелянової скарбниці». Сьогодні експозиція музею включає понад 1000 експонатів, виставлених у трьох залах. Деякі вироби виставляються в найбільших музеях країни та світу.

Музей «Старий Володимир»

Найцікавіша експозиція музею «Старий Володимир» розміщена у вельми незвичайному місці – у будівлі колишньої водонапірної вежі. Старовинні фотографії, пожовклі від часу газети, справжні предмети побуту та ретельно відтворені інтер’єри приміщень відтворюють яскраву атмосферу дореволюційного Володимира. Музей запрошує своїх відвідувачів заглянути у вітальню багатого дворянина, оглянути будинок заможного володимирського купця, відвідати музичний вечір у будинку офіцера та зайти на чашку чаю до хлібосольного господаря міського трактиру. Серед найбільш популярних експонатів колекції «Старого Володимира» – оригінальний ретро-велосипед з величезним переднім колесом, барвисті рекламні вивіски ресторанів та торгових компаній, а також «Шлюбна газета» із кумедними оголошеннями. На верхньому ярусі вежі-музею розташований оглядовий майданчик, звідки відкривається чудова панорама Володимира та його визначних пам’яток.

Конкуренція на вершині

Як це парадоксально, але на вершині Вам швидше за все доведеться ще й чекати своєї черги. Незважаючи на відносно малу кількість людей, що сягають вершини за цілий рік, всі вони опиняються там в один і той же час – кілька днів у травні. Вершину можна підкорювати і восени, але число успішних штурмів на порядки нижче, а ось число смертей по відношенню до сходження чудово велике. Взимку було лише кілька випадків сходження на вершину.

Для успішного підкорення Евересту у Вас є лише одна можливість на рік – кінець весни. Це пов’язано зі сприятливими погодними «вікнами», коли можна здійснювати сходження на гору. При цьому навіть у цей період потрібно вичікувати сприятливі дні, коли немає сильного вітру та снігу. А разом з Вами такий день чекатимуть й інші альпіністи. І всі разом ви підніматиметеся, а люди, які підкорили Еверест півгодини тому – спускатися, намагатися розходитися на вузькому шляху перестібаючи страховку на перилах і штовхаючись на вершині.

І знову ж таки, за суворими законами економіки високий ажіотаж за обмеженої пропозиції знижує еластичність попиту, тобто клієнти готові платити зі збільшенням ціни. В останні роки намічено помітний інтерес з боку китайських та індійських туристів, які помітно розбавили традиційні групи європейців та американців на вершині. Все це говорить про те, що з кожним роком ціна на підкорення вершини тільки зростатиме.

Тренування для сходження

Починати інтенсивні тренування потрібно не менше, ніж за 6 місяців до сходження, за умови, що у Вас вже є досвід і хороша фізична форма. Якщо дозволяє ситуація, тренування слід розпочати за рік до походу. Необхідно бути готовим до великих навантажень на серці, легені, м’язи спини, преса, квадрицепси та біцепси ніг, ікри та колінні суглоби.

Найкращим рішенням тренування стануть сходження на менш значущі об’єкти, а в перервах слід чергувати тривалі пробіжки (від 10 до 20 км) із заняттями у тренажерному залі. Звичайно, акцент потрібно зробити на м’язах, які найсильніше будуть задіяні на вершині. Тому до програми можуть бути додані «жіночі» вправи, але з «чоловічим» обтяженням. Так, сильні ноги, сідниці та м’язи спини розвиваються саме так:

Крім волі та бажання тренуватися, знову постає питання вільного часу та коштів, на які можна вести активну підготовку до «штурму Евересту», чергуючи тренувальні сходження з активними тренуваннями. На цей період потрібно бути забезпеченим засобом здійснення мрії.

Планування походу

У ході підготовки зібралося 13 осіб: 8 чоловіків та 5 жінок віком від 20 до 37 років. Наш колектив — це група товаришів, які познайомилися в різний час за різних обставин і об’єднані любов’ю до туризму. Останніми роками ми регулярно ходимо разом у походи і не менш регулярно спілкуємось у решту часу

Спортивний туризм нас не цікавить, нам важливе спілкування з природою та можливість побувати в нових цікавих місцях.

 

Сподіваючись на хорошу погоду, похід вирішили провести у другій половині липня. Однак з’ясувалося, що більшість може поїхати лише на тиждень плюс вихідні (тобто на 9 днів). Оскільки дорога з Харкова, де ми живемо, на Західну Україну займає близько доби, на маршрут залишається сім днів. Щоб укластися у відведені терміни, потрібно було ретельно все розпланувати.

Крім маршруту, колективного затвердження зазнали бюджету поїздки та необхідного спорядження. Грошові витрати планувалися в районі 600-700 гривень (75-80 доларів) на людину, включаючи проїзд з Харкова. Частину їжі брали заздалегідь, решту розраховували докуповувати в селах по дорозі. Також взяли достатню кількість теплих речей, багаття, газові пальники на випадок відсутності дров і докладні карти, 500- та 750-метрівки (благо, вони є у нас у продажу). Стартова вага рюкзаків у чоловіків склала близько 22 25 кг, у жінок mdash; 17−20 кг.

Вартість сходження

Пристойний цінник – основна причина, що зупиняє любителів гір від сходження. На 2019 рік ціни на сходження коливаються від 32 000 $ до 130 000 $. Найвідоміша російська компанія, що організує комерційні експедиції на Еверест, – «7 Вершин». Туристам пропонується повний турпакет «під ключ» вартістю 74 900$.

За останні 5 років ціни на експедиції зросли на 6% під час підкорення гори з боку Непалу та на 12% з китайської сторони. Дозвіл на сходження з боку Китаю коштує 9950 доларів, Непалу – 11000 доларів.

У 2019 році був тимчасово закритий Північний табір через значну кількість сміття, яке стало справжньою проблемою! Для боротьби з відходами влада обговорює запровадження річного ліміту – до 300 альпіністів на рік.

Хоча заощадити тут навряд чи вдасться. Більшість витрат неминуча в будь-якому випадку: квитки на літак, перміт (дозвіл на сходження) від влади, сміттєвий збір, кисень, продукти, спорядження. Організоване закидання спорядження та провізії в базовий табір коштуватиме дешевше, ніж індивідуально. Зрештою, сольне сходження поза групою влади Непалу можуть просто не дозволити через великі ризики.

Парк Липки

Парк Липки, розташований у самому серці Володимира, є найстарішим парком міста, а також улюбленим місцем відпочинку місцевих мешканців та туристів. Неважко здогадатися, що свою назву парк отримав завдяки великій кількості липових дерев, що в ньому ростуть. Перші липи тут були висаджені на початку XX століття, тоді ж з’явився і фонтан, який досі є символом парку. Сьогодні Липки – це чудове місце у Володимирі для спокійних прогулянок та відпочинку з дітьми: тут обладнано невелике дитяче містечко, і є чудовий оглядовий майданчик з видом на історичну частину міста. Маленьким відвідувачам парку можна запропонувати покататися на поні або здійснити невелику подорож у старовинній кареті, запряженій граційним породистим конем.

Музей пряника

Найцікавішим місцем для пізнавального сімейного відпочинку у Володимирі є Музей пряника. Під час захоплюючої екскурсії гості музею познайомляться з історією появи пряника на Русі, дізнаються про старовинні традиції пряничної справи та сучасні секрети приготування всіма улюблених ласощів. Крім того, кожен відвідувач музею може навчитися самостійно розписувати пряники під час захоплюючого майстер-класу. А під час чаювання в теплій компанії гості зможуть скуштувати справжніх друкарських пряників, приготовлених за старовинним рецептом. Як сувеніри відвідувачі можуть взяти з собою пряники, розписані ними вручну, а також придбати смачний подарунок у сувенірному пряниковому магазинчику.

Троїцька (червона) церква

Троїцька церква по праву належить до найпрекрасніших архітектурних пам’яток Володимира. Вона була зведена на початку XX століття відповідно до старовинних традицій російського та візантійського зодчества. Завдяки тому, що будівля була збудована з червоної цегли, нетипової для білокам’яної архітектури Володимира, Троїцька церква отримала другу назву. Червоний. Цікаво, що храм був старообрядницьким: він був побудований коштом прихильників давньоправославної віри, до яких належало чимало заможних володимирських купців. У наші дні у стінах храму розташований найцікавіший музей, присвячений народним промислам володимирської землі. Тут туристу буде цікаво подивитися унікальні витвори мистецтва місцевих майстрів: вишукані вироби з кришталю, художні роботи зі скла, майстерна декоративна вишивка, а також скриньки, вкриті лаковим мініатюрним розписом. Вечорами у Троїцькій церкві можна послухати чудові музичні композиції у виконанні володимирського камерного хору.

Особливості екскурсії до печери Млинки

Ця печера знаходиться на Тернопільщині біля села Чортків. Мільйони років тому тут розташовувалося море. Вода потроху вимивала ходи, створюючи справді заплутаний лабіринт, яким колись плавали риби. Однак море пішло, а лабіринт залишився, і тепер у вас з’явилася можливість насолодитися пригодою у справді стародавньому місці, куди до 1960-х років не ступала нога людини. Саме в цей час печера була знайдена першовідкривачем.

Досі спелеологам невідомі всі ходи в Млинках. Щороку відкриваються нові проходи. Також тунелі можуть створюватись за допомогою контрольованих вибухів. Печера переважно розташовується в горизонтальній площині, проте є кілька місць, для подолання яких вам доведеться використовувати спеціальне обладнання. Однак подібні маршрути призначені виключно для досвідчених спелеологів.

Екскурсія до печери Млинки дозволить вам не тільки насолодитися духом пригоди, а й отримати незабутні враження від відвідування унікальних місць:

  • зал «Казка» ‒ каменезввід якого усіяний кристальними сталактитами неймовірною красою;
  • зал «Любитель» ‒ стеля усіяна бурштиновим камінням, яке світиться у темряві, створюючи силует кажана, тут же ви можете прокататися на кам’яних гірках;
  • зал «Рогатка» ‒ в ньому присутня волога глина, яка відмінно підходить для ліплення, ви зможете побачити приголомшливий замок, створений спелеологами, а також вправлятися в ліпленні самостійно.

І це далеко не всі гарні місця! Хто знає, які дива запропонує вам печера Млинки під час вашого першого відвідання.

 

Що ж робити?

Не впадайте у відчай! Якщо підкорення Евересту – мета всього вашого життя, то, напевно, і Ви зможете отримати необхідний досвід та знайти потрібну суму грошей. В історії сходження на вершину є чимало випадків успіху серед звичайних людей: вчителів, лікарів, офісних клерків. Вони багатьом пожертвували задля здійснення мрії. Професійні альпіністи можуть сподіватися на державне субсидування сходження, проте в останні десятиліття кількість таких програм була мізерною. Нині на вершину підіймалися і багато людей з обмеженими можливостями.

У будь-якому випадку, у світі є безліч вершин, нехай і не таких високих як Еверест, але вимагають мужності та завзятості для їхнього підкорення. Найбільш доступний для нас варіант – Ельбрус: найвища точка Європи та одна з 7 найвищих вершин світу. Тут Ви в повній мірі зможете відчути всі радості альпінізму за мінімального досвіду та прийнятного бюджету.

Дерзайте і у Вас неодмінно все вийде!

Володимирський історичний музей

Володимир по праву пишається своєю славною минулою та багатою історичною спадщиною. Не дивно, що однією з найбільш відвідуваних культурних пам’яток Володимира є його історичний музей, який пропонує своїм гостям доторкнутися до таємниць стародавнього міста. Екскурсія починається з найцікавіших предметів, знайдених на місці первісної стоянки Сунгір і дають уявлення про зовнішній вигляд та ритуали наших далеких предків, які жили на території Володимирської області 25 тисяч років тому. Далі йдуть експозиції, присвячені засновнику Володимиро-Суздальського князівства Андрію Боголюбському та його брату Всеволоду Велике Гніздо, за яких місто досягло найвищого розквіту. У колекції музею зібрані рідкісні експонати, що ілюструють такі важливі періоди російської історії, як монголо-татарська навала, Смутні часи, епоха Петра I, скасування кріпосного права та правління останнього російського імператора Миколи II.

Рафтінг на Чорному Черемоші

Річка Чорний Черемош є найпопулярнішим варіантом для рафтингу в Карпатах. Вона досить повноводна, має довгу долину водозбору. Черемош тече вздовж Чорногорського хребта, тож найкращим часом для рафтингу на цій річці є весна. Сніг тане на схилах гори та забезпечує Чорний Черемош достатнім рівнем води. Однак літо з дощами також є чудовим часом для того, щоб здійснити веселий сплав по даній річці.

Якщо вас цікавить рафтинг у Карпатах, то сплав Чорним Черемошем є найкращим варіантом, щоб отримати нове захоплення. Він не дуже складний, що дозволяє пройти її без особливих зусиль навіть недосвідченій у рафтингу людині, проте також річка має низку порогів. Це забезпечує швидкий спуск і незабутні при цьому враження. Під час спуску ви отримуєте можливість насолодитись усіма видами українських Карпат.

Неймовірні види, свіже повітря та активне проведення часу є саме тим коктейлем, який допоможе вам скинути кайдани стресу після міського життя. Разом із нашими фахівцями ви можете бути повністю впевнені у своїй безпеці. У кожному човні є інструктор, який стежить за тим, щоб усі учасники сплаву дотримувалися правил безпеки. Сплави на Черемоші проводяться практично цілий рік. Якщо рівень води стоїть високий, то для сплаву використовується рафт, якщо низький – байдарка.

Особливості сплаву по Дністру

Сплав Дністром є одним з найпопулярніших в Україні. Річка повноводна та спокійна. При цьому вона проходить крізь найкрасивіші ділянки нашої країни. У вас є можливість не тільки насолодитися гарними краєвидами дикої природи, а й оглянути замок Бадені, який колись славився своєю красою на всю Австро-Угорську Імперію.

Одноденний сплав Дністром є відмінним способом активно провести час з кожним членом своєї сім’ї. До основних особливостей такого проведення часу можна віднести:

  • наявність красивої дикої природи – берег річки усипаний густим лісом та чагарниками, пропливаючи повз які ви отримаєте можливість поспостерігати за дикими тваринами;
  • наявність історичних об’єктів ‒ велика кількість руїн, веж, фортець та багато іншого, ніж так славиться Галичина;
  • підходить для недосвідчених людей – вам необов’язково мати великий досвід для сплаву на такій спокійній річці, як Дністер;
  • абсолютна безпека ‒ потрібно дуже постаратися, щоб отримати пошкодження у такій поїздці, вам не потрібно буде проходити пороги або займатися будь-яким іншим видом екстриму.

Якщо ви бажаєте відчути єднання з природою та цікаво провести час із дорогими для себе людьми, то сплав на річці Дністер є чудовою можливістю здійснити і те, й інше. До того ж споглядання природи у спокійній обстановці дозволить вам позбутися додаткового стресу та повернутися до міської суєти повністю оновленою та життєрадісною людиною.

Успенський собор у Володимирі

Головна православна пам’ятка Володимира – Успенський кафедральний собор – по праву належить до найкрасивіших російських церков. П’ятиголовий білокам’яний храм із золотими куполами, що вражає своїми значними розмірами, протягом багатьох століть був неперевершеним зразком російського храмового зодчества. Історія Успенського собору почалася в XII столітті, коли великий князь Андрій Боголюбський наказав звести у Володимирі храм, який своєю красою та пишнотою перевершив би всі видатні церкви Києва та Новгорода. Для будівництва та прикраси храму були запрошені найкращі російські та європейські архітектори, каменотеси, ювеліри та золотильники. Задум великого князя вдався: протягом багато часу Успенський собор у Володимирі був найвищим і величним храмом на Русі. Крім того, ця пам’ятка знаменита тим, що в її стінах до XIV століття зберігалася одна з найшанованіших російських чудотворних святинь. ікона Володимирської Божої Матері, яка неодноразово рятувала Русь від набігів Батия, Ахмата та Тамерлана. Зараз ця святиня знаходиться в Москві, проте, в Успенському соборі Володимира збереглося чимало інших унікальних реліквій: мощі князів Андрія Боголюбського та Всеволода Велике Гніздо, фрагменти старовинних фресок Андрія Рубльова та майстерний настінний розпис майстрів XIX століття.

Одноденна Говерла

  Напевно, найпопулярніший похід вихідного дня в Карпати — це сходження на красуню Говерлу. Справжні затяті туристи побували на ній не один раз, але, напевно, кожен українець має мрію постояти на її вершині, адже це найвища точка України! Стоїш там і розумієш, що вся Україна як на долоні, десь там унизу, а ти на висоті пташиного польоту, вдихаєш свіже гірське повітря.

  Піднімаються сюди і дорослі, і діти. Головне правильно підійти до цього питання – врахувати фізичну підготовку, вік та стан здоров’я людини, яка вирішила зійти на Говерлу.

  Бажаєте організувати похід на вихідні в Карпати, корпоративний похід або просто разом із сім’єю піти у похід вихідного дня в Карпатах — довіртеся нам.

  Команда Гід у Горах може організувати для вас сходження на Говерлу або на будь-яку іншу гору, або хребет наших гір. Ми зробимо це професійно, комфортно, цікаво та пізнавально для вас, а головне безпечно.

  Чому варто піти на Говерлу саме з Гідом у Горах? Тому що ми організовуємо сходження індивідуально, відштовхуючись від ваших побажань.

«Так все роблять» – скажіть ви.

«Насправді, це не зовсім так» – відповімо ми і продовжимо. Ми можемо організувати похід не тільки маршрутами, які вказані на сайті, але й запропонувати щось оригінальне. Наприклад: почати сходження в одному місці, а спуститися в іншому або можна включити до програми відвідування озера Несамовіт, пройти через Говерлянський водоспад. Організувати вечерю в затишній карпатській колибі або відразу після сходження приготувати вечерю на багатті. Допомогти з прокатом необхідних для походу речей або проконсультувати на вибір спорядження. Поділіться з нами вашими побажаннями та Гід у Горах подбати, що все було б на вищому рівні.

  Гід у Горах організовує сходження на Говерлу як влітку, так і взимку.   Зимове одноденне сходження на Говерлу — це по-справжньому екстремальна пригода

Взимку вершина іноді не піддається навіть найдосвідченішим і найвитривалішим туристам. Стихія завжди сильніша. Тому вирішивши здійснити зимову прогулянку на найвищу точку нашої країни, не забудьте взяти із собою досвідченого гіда. Після закінчення туру можна продовжити відпочинок у Карпатах. Із задоволенням допоможемо вибрати саме те, що залишить море море вражень та позитивних спогадів

  Зимове одноденне сходження на Говерлу — це по-справжньому екстремальна пригода. Взимку вершина іноді не піддається навіть найдосвідченішим і найвитривалішим туристам. Стихія завжди сильніша. Тому вирішивши здійснити зимову прогулянку на найвищу точку нашої країни, не забудьте взяти із собою досвідченого гіда. Після закінчення туру можна продовжити відпочинок у Карпатах. Із задоволенням допоможемо вибрати саме те, що залишить море море вражень та позитивних спогадів.

  Ми займаємося не лише одноденними сходженнями, а й організовуємо повноцінні багатоденні походи. У нас за плечима багатий, багаторічний досвід. Для нас головне — щоб люди отримали максимальне задоволення від подорожі з нами Карпатами.

Визначні пам’ятки міста

Визначні пам’ятки Рівного — це сотні загадкових та оригінальних місць, які приваблюють своєю неповторністю та чарівністю туристів із найрізноманітніших куточків нашої країни та зарубіжжя. Найдивовижніше, що багато хто з них не маю аналогів у містах України, а деякі — навіть у всьому світі. Отже, гід по Рівному представить вашій увазі 15 найпопулярніших місць у місті. Найбільш популярними місцями, відвідуваними туристами є зоопарк, Музей Першокниги, Воскресенський собор, Краєзнавчий музей, Пам’ятник Уласу Самчуку, Музей бурштину, Пивний завод, Свято-Успенська церква, Парк імені Шевченка, Парк “Лебедине озеро”, “Пам’ятник озеро”, “Пам’ятник” Святого Антонія, Тунель кохання, Дитяча залізниця, Свято-Покровський Кафедральний собор.

У дорогу

Отже, у п’ятницю ввечері виїжджаємо поїздом Харків-Івано-Франківськ. Весь наступний день ми є у дорозі. Жарко. Київ, Вінниця, Жмеринка… (У Жмеринці, до речі, на платформі продають смачні та недорогі вареники. Важко не об’їстись.) У сутінках пропливають горбисті краєвиди Тернопільської області. Друга ніч у поїзді.

Неділя, ранок. О 5:15 поїзд прибуває до Івано-Франківська. Орендуємо мікроавтобус до турбази Заросляк. Ціна розумна, трохи вище рейсового автобуса, який, до того ж довіз нас тільки до Ворохти, а звідти до Заросляка ще 21 км або пішки, або знову-таки наймати автотранспорт. Так що наш варіант найзручніший і найшвидший.

Три години поїздки серед мальовничих пейзажів — і ми на місці. Дорогою зупиняємось на КПП Карпатського національного парку, де платимо невеликий гріш. Близько дев’ятої ранку приїжджаємо на турбазу Заросляк. Це найближче місце до Говерлі (2061 м) — найвищій горі України, куди можна доїхати автотранспортом.

Турбаза знаходиться на висоті 1226 м, так що до вершини Говерли залишається 800 м по вертикалі і 4 км по горизонталі. Багато приїжджі йдуть на гору без нічого, на кілька годин. У розрахунку на них на турбазі стоять лотки з великою кількістю сувенірів.

Вдягаємо рюкзаки і рухаємось у дорогу. Звідси на Говерлу ведуть дві стежки. На карті, яку тут видають кожному приїжджому, одна (легша) позначена як стежка підйому, інша — як стежка спуску. Однак біля стежки спуску розташований цікавий Прутський водоспад, а спускатися сюди ми якраз і не плануємо. Після підйому на Говерлу підемо далі Чорногорським хребтом. Тому починаємо підніматися там, де всі спускаються.

Стежка веде через чудовий хвойний ліс. Ялина звичайна, або по-місцевому “смерека”,  — так називаються ці високі, стрункі дерева. Поруч шумить річка Прут. Трохи заблукавши, незабаром виходимо до Прутського водоспаду. Тут уже субальпійська зона— дерев майже немає, зате вдосталь ростуть кущі ялівцю. Сам водоспад дуже гарний. Складається із низки каскадів загальною висотою близько 80 метрів. Давні льодовики залишили себе пам’ять як трогових долин. Падаючи з верхньої долини в нижню, річка і утворює водоспад.

Повертаємось на стежку і продовжуємо підйом. Схил досить крутий, піднімаємося поспішаючи. Швидкість у всіх різна, тому гурт трохи розтягується. Це не страшно, оскільки заблукати тут неможливо. стежка набита тисячами ніг, та й люди постійно минають. Пейзаж тепер суворіший, ніж раніше. Ялівців уже немає, з рослинності mdash; одна трава.

Погода починає псуватися. Хмари, сильний вітер. Утеплюємося. Одягаю в’язану шапку, в якій зазвичай узимку містом ходжу. Видимість погіршується. Якась подоба туману. Швидше за все, хмари осідлали вершину, і ми зараз у хмарі. Починає йти дощ, доводиться одягнути штормування. За такої погоди засиджуватись на схилі не хочеться, треба рухатися далі. Стежок, що йдуть траверсом, тут немає, тому вибір небагатий: якщо не хочеш повертатися, піднімайся на вершину. А в нас лише сім днів. Часу « чекати погоди» у нас немає. Та й вершина, начебто, близько. Погана погода спонукає йти швидше, незважаючи на втому.

Ось і вершина. Великий хрест, бетонний стовп та атрибути з державною символікою. Коротка мить радості змінює думку: «Пора звідси змотуватися». Холодно, дуже сильний туман, іде дощ. У ясну погоду звідси була чудова панорама. Чекаємо на відстаючі. У такому тумані зійти з гори в потрібний бік можна лише компасом.

Нарешті все у зборі, я дістаю компас і веду групу на захід. Спускаємося з вершини на хребет. Допомагає покажчик «На Петрос». Нам туди!

Йдемо Чорногірським хребтом. Це найвищий хребет України. На ньому розташовується шість двохтисячників. Два з них ми включили до нашого маршруту. З Говерли щойно спустилися, а завтра за планом підйом на Петрос (2020 м). Погода, однак, як і раніше хронова, і треба думати про нічліг.

Протопавши близько 3,5 км від вершини, несподівано натикаємося на два будиночки, що стоять на хребті біля роздоріжжя доріг. Напис свідчить, що це екологічний пункт «Перемичка», який знаходиться у віданні Карпатського біосферного заповідника. В одному з будиночків— група туристів, зате друга абсолютно порожня. Займаємо його. У будиночку — пічка, на вулиці — дрова. Від попередньої групи залишилося чимало їжі. Розводимо вогонь, гріємось, сушимо речі. Настрій піднімається. Дощ скінчився.

Місце тут симпатичне. Висота близько 1500 м, відносно тепло, хвойний ліс навколо, є джерело. Вечеряємо та лягаємо спати.

Потрібний досвід і завзятість

Сходження на Еверест не є розважальною прогулянкою. Більшість альпіністів, які здійснюють сходження за комерційною програмою, – звичайні люди, які не можуть щодня здійснювати багатогодинні тренування, готуючись до сходження.

Відмінна фізична форма теж не гарантує успіху. Головна проблема – нестача кисню в розрядженому повітрі. Так, відсоткова частка кисню в повітрі залишається такою ж, як на рівні моря – 21%, але через розрідженість на один вдих припадає менша порція газу. До цього потрібно бути готовим: існують спеціальні програми, які готують організм до таких умов. Найчастіше це аеробні вправи, що виконуються в спеціальних масках, що утруднюють дихання.

Немаловажна та психологічна підготовка. Потрібно бути готовим до того, що 1,5 місяця Ви проведете в «спартанських умовах», здійснюючи фізичні навантаження по 16 годин на день. Тут незамінну допомогу може надати лише досвід, здобутий в інших експедиціях.

Крім того, не кожен зможе обходитися в експедиції без гарячого душу та ходити до туалету на холоді. Незважаючи на те, що в базовому таборі зараз є умови для лазневих процедур, досвідчені альпініста намагаються робити це якомога рідше, обходячись вологими серветками. Таким чином, ризик захворіти знижується. Туалети є окремими наметами з вкопаними бочками. У верхніх таборах немає і цих зручностей, там доводиться справляти потребу на холоді, ховаючись за каміння, що стирчить. При штурмі вершини Евересту намагаються взагалі ходити до туалету, використовуючи лікарські засоби, т.к. спроба зняти комбінезон та «присісти» на сильному вітрі в умовах нестачі кисню та небезпеки зірватися може стати останнім досягненням у вашому житті.

Музей «Бабуся-Ягуся»

Одним із найцікавіших місць у Володимирі для відвідування з дітьми є музей-казка «Бабуся-Ягуся». У казковій хаті Баби Яги зібрана багата колекція фігурок з її зображенням, багато з яких уміють рухатися та видавати різні звуки. Ви побачите, як Баба Яга варить своє фірмове чаклунське зілля, познайомитеся з її старим другом Кощієм Безсмертним, що чахне над златом, а також побуваєте в дрімучому лісі, де водяться кікімори, лісовики, водяні та інша весела казкова погань. Крім захоплюючої прогулянки володіннями Баби Яги, можна взяти участь у майстер-класі та самостійно виготовити сувенірну ляльку-травницю, пошити пальчикову іграшку або розписати матрьошку.

Поделитесь в социальных сетях:FacebookXВКонтакте
Напишите комментарий